Cykl filmów dokumentalnych i animowanych na temat ludobójstwa Ormian „Światło w mroku”

5-9 listopada 2012

Prezentacje filmów odbyły się we Wrocławiu, w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego i towarzyszyły festiwalu „VoicEncounters”.

Na cykl filmów składały się następujące produkcje:

 

Chienne d’historie (Barking Island), film animowany, 15’, reżyseria: Serge Avédikian, Francja 2010

Konstantynopol 1910. Ulice są pełne bezpańskich psów. Nowy rząd rozpoczyna akcję deportacji w celu oczyszczenia miasta. Zwycięzca Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes 2010.


 I Hate Dogs – The Last Survivor, film dokumentalny, 29’, reżyseria: Peå Holmquist i Suzanne Khardalian, Szwecja 2005

Losy Garbisa, energicznego 99-latka, jednego z ocalałych podczas  marszu śmierci w 1915. W swoim paryskim mieszkaniu Garbis obserwuje starania Turcji, o członkostwo w Unii Europejskiej, mimo, że do tej pory publicznie nie przyznaje się do ludobójstwa.


 Back to Ararat, film dokumentalny, 100’, reżyseria: Peå Holmquist, Szwecja 1988

Dokument ukazuje rozsianą po świecie, ormiańską społeczność zjednoczoną w wizji powrotu do swojej ojczyzny, której postulaty są bezustannie ignorowane przez rząd turecki.


 Grandma’s Tattoos, film dokumentalny, 58’, reżyseria: Suzanne Khardalian, Szwecja 2011

Podróż reżyserki za sekretem tatuaży na twarzy jej babci. Przemierzając Armenię, Liban, Syrię i Szwecję, odkrywamy wraz z nią losy kobiet ormiańskich, uprowadzonych z osmańskiej Turcji w czasie pierwszej wojny światowej.


 Aghet film dokumentalny, 90’, reżyseria: Eric Friedler, Niemcy 2009

Wielokrotnie nagradzany  dokument  zawiera wstrząsające zdjęcia z marszu śmierci i deportacji Ormian oraz ich współczesne dążenia do uznania prawdy historycznej przez rząd turecki.


 The Witnesses Trilogy, part III: The River Ran Red, film dokumentalny, 60’, reżyseria: Jakob Michael Hagopian, USA 2009

Saga o ludziach, którzy odbyli długą, przymusową podróż ku śmierci,. opowiadana ustami osób, które przeżyły ludobójstwo.