VoicEncounters - kino teatralne

13, 20, 27 listopada, 4 grudnia 2013

Światło w mroku

Cykl filmów na temat ludobójstwa Ormian

Sala Kinowa

Wstęp wolny

13 listopada {środa} 19:00

Szczekająca wyspa (Chienne d’historie)

Film animowany, reżyseria Serge Avédikian, Francja 2010; 15’

Konstantynopol 1910. Ulice są pełne bezpańskich psów. Nowy rząd rozpoczyna akcję deportacji w celu oczyszczenia miasta. Obraz nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes w 2010 roku.

Nienawidzę psów! Ostatni z ocalałych

Film dokumentalny, reżyseria Peå Holmquist i Suzanne Khardalian, Szwecja 2005; 29’

Film z napisami w języku angielskim

Garbis jest jednym ostatnich ocalałych z ludobójstwa Ormian, popełnionego przez Młodych Turków w Imperium Osmańskim w 1915 roku. Jako młody chłopiec został zmuszony do wzięcia udziału w marszu śmierci przez pustynię Deir ez-Zor, podczas którego, podobnie jak tysiące innych Ormian, stracił całą rodzinę.

Tragiczne wydarzenia z dzieciństwa odcisnęły na Garbisie głębokie piętno, ale mimo traumy udało mu się zbudować nowe życie. W wieku 99 lat spotkał towarzyszkę życia Setę, z którą mieszka w Paryżu, kilka przecznic od Łuku Triumfalnego. Codziennie czyta prasę, śledząc starania Turcji o przyjęcie do Unii Europejskiej.


Kino Teatralne w ramach seminarium praktycznego VoicEncounters

20 listopada {środa} 19:00

Aghet

Film dokumentalny, reżyseria Eric Friedler, Niemcy 2009; 90’

Film w języku angielskim z polskimi napisami

Aghet to wielokrotnie nagradzany dokument niemieckiego reżysera Erica Friedlera, który nie pozostawia żadnych wątpliwości, że eksterminacja Ormian w 1915 roku była ludobójstwem. Cytując słowa świadków wydarzeń oraz przedstawiając niepublikowane wcześniej materiały archiwalne, film podejmuje wyzwanie rzucone światu przez premiera Turcji Recepa Erdogana: „Udowodnijcie to”. Aghet prezentuje m.in. raporty Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec i materiały archiwalne pochodzące z Amerykańskiego Archiwum Państwowego, Biblioteki Kongresu oraz archiwów we Francji, Danii, Szwecji, Armenii, Rosji i Turcji. Obraz porusza także temat zaprzeczania ludobójstwa przez kolejne tureckie rządy, które trwa nieprzerwanie od zakończenia pierwszej wojny światowej.


27 listopada {środa} 19:00

Tatuaże babci

Film dokumentalny, reżyseria Suzanne Khardalian, Szwecja 2011; 58’

Film w języku angielskim

Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką, Suzanne Khardalian

Podczas pierwszej wojny światowej ponad milion Ormian zamieszkujących ówczesne Imperium Osmańskie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i marszu przez pustynie dzisiejszych Syrii i Iraku. Zginęło wówczas prawie półtora miliona osób. Ormianie uznają te wydarzenia za ludobójstwo, choć przedstawiciele władz tureckich twierdzą, że użycie tego terminu jest bezpodstawne.

Reżyserka Suzanne Khardalian wyrusza w podróż w poszukiwaniu prawdy o swojej zmarłej babci, której twarz pokrywały osobliwe tatuaże. Wszyscy w rodzinie zdawali się znać historię tej nieco dziwnej, stroniącej od kontaktu fizycznego kobiety, ale nikt nigdy jej nie opowiadał. Bolesna podróż w przeszłość prowadzi przez Armenię, Liban, Szwecję i Syrię, rzuca także światło na losy innych Ormianek wygnanych z osmańskiej Turcji w czasie pierwszej wojny światowej.

Suzanne Khardalian – niezależna dokumentalista i dziennikarka, mieszkająca i pracująca w Sztokholmie). Studiowała dziennikarstwo w Bejrucie i Paryżu, a także prawo międzynarodowe i dyplomację w Fletcher School na Tufts University w Bostonie, uzyskując tytuł magistra. Do 1988 roku pracowała w Paryżu jako dziennikarka, a następnie zajęła się filmem. Jej filmografia obejmuje m.in.: Back to Ararat (1988), Unsafe Ground (1993), The Lion from Gaza (1996), Her Armenian Prince (1997), From Opium to Chrysanthemums ( 2000), Words and Stones (2001), Where Lies My Victory (2002), I Hate Dogs ( 2005), Bullshit (2006), Young Freud in Gaza (2008), Grandma’s Tattoos (2012). Jest także autorką książki Berättandets Befrielse (Sztokholm, 2010). Obecnie pracuje nad nowym obrazem, Camel, w którym ukazuje, jak zachodnie media relacjonują zdarzenia na Bliskim Wschodzie, skupiając się głównie na kobietach.


4 grudnia {środa} 19:00

Rzeka spłynęła krwią

Film dokumentalny, reżyseria i produkcja Jakob Michael Hagopian, USA 2009; 60’

Film w języku angielskim

Poruszająca saga o ludziach, którzy odbyli długą przymusową podróż ku śmierci. Film jest ostatnią częścią trylogii Świadkowie – cyklu dokumentów zrealizowanego przez J. Michaela Hagopiana, zawierającego wywiady z czterystoma osobami ocalałymi z ludobójstwa Ormian w 1915 roku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szczekająca wyspaNienawidzę psów! Ostatni z ocalałychAghetTatuaże babciRzeka spłynęła krwią
Szczekająca wyspaNienawidzę psów! Ostatni z ocalałychAghetTatuaże babciRzeka spłynęła krwią