Światło w mroku

6, 13, 20 i 27 maja 2015

Cykl filmów dokumentalnych i animowanych na temat Ludobójstwa Ormian w ramach Kina Teatralnego w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego

Sala Kinowa Instytutu Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27, Wrocław

Wstęp wolny

6 maja 2015 {środa}, godz. 19:00

Szczekająca wyspa (Chienne d’historie)
Film animowany, reż. Serge Avedikian, Francja 2010, 15'
Konstantynopol 1910. Ulice są pełne bezpańskich psów. Nowy rząd rozpoczyna akcję deportacji w celu oczyszczenia miasta. Zwycięzca Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes 2010.

Nienawidzę psów! Ostatni z ocalałych
Film dokumentalny, reż. Pea Holmquist i Suzanne Khardalian, Szwecja 2005, 29'
W języku szwedzkim z angielskimi napisami
Garbis jest jednym ostatnich ocalałych z ludobójstwa Ormian, popełnionego przez Młodych Turków w Imperium Osmańskim w 1915 roku. Jako młody chłopiec został zmuszony do wzięcia udziału w marszu śmierci przez pustynię Deir ez-Zor, podczas którego, podobnie jak tysiące innych Ormian, stracił całą rodzinę.
Tragiczne wydarzenia z dzieciństwa odcisnęły na Garbisie głębokie piętno, ale mimo traumy udało mu się zbudować nowe życie. W wieku 99 lat spotkał towarzyszkę życia Setę, z którą mieszka w Paryżu, kilka przecznic od Łuku Triumfalnego. Codziennie czyta prasę, śledząc starania Turcji o przyjęcie do Unii Europejskiej.

13 maja 2015 {środa}, godz. 19:00

Tatuaże babci
Film dokumentalny, reż. Suzanne Khardalian, Szwecja 2011, 58'
W języku angielskim
Podczas pierwszej wojny światowej ponad milion Ormian zamieszkujących ówczesne Imperium Osmańskie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i marszu przez pustynie dzisiejszych Syrii i Iraku. Zginęło wówczas prawie półtora miliona osób. Ormianie uznają te wydarzenia za ludobójstwo, choć przedstawiciele władz tureckich twierdzą, że użycie tego terminu jest bezpodstawne.
Reżyserka Suzanne Khardalian wyrusza w podróż w poszukiwaniu prawdy o swojej zmarłej babci, której twarz pokrywały osobliwe tatuaże. Wszyscy w rodzinie zdawali się znać historię tej nieco dziwnej, stroniącej od kontaktu fizycznego kobiety, ale nikt nigdy jej nie opowiadał. Bolesna podróż w przeszłość prowadzi przez Armenię, Liban, Szwecję i Syrię, rzuca także światło na losy innych Ormianek wygnanych z osmańskiej Turcji w czasie pierwszej wojny światowej.

20 maja 2015 {środa}, godz. 19:00

Głosy z jeziora. Ukryte ludobójstwo
Film dokumentalny, pierwsza część Trylogii Świadkowie, reż. Jakob Michael Hagopian, USA 2000, 89'
W języku angielskim
Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny na temat ludobójstwa Ormian powstał po 25 latach pracy.Twórcy skupili się na tragedii mieszkańców Kharpert-Mezreh, jednego spośród 4000 miast i wsi byłego Imperium Osmańskiego, gdzie w 1915 roku dokonano masowej zagłady mieszkańców. Widzowie poznają relacje naocznych świadków tragedii: amerykańskich i europejskich urzędników, misjonarzy i wychowawców oraz Ormian i ich potomków. Po raz pierwszy ujawnione zostały ukrywane raporty, dokumenty i pamiętniki. Na potrzeby filmu nieczytelne czasopisma odczytano przy użyciu nowoczesnej technologii cyfrowej.

27 maja 2015 {środa}, godz. 19:00

Rzeka spłynęła krwią
Film dokumentalny, trzecia część Trylogii Świadkowie, reż. Jakob Michael Hagopian, USA 2009, 60'
W języku angielskim
Poruszająca saga o ludziach, którzy odbyli długą przymusową podróż ku śmierci. Film jest ostatnią częścią trylogii Świadkowie – cyklu dokumentów zrealizowanego przez Jacoba Michaela Hagopiana, zawierającego wywiady z czterystoma osobami ocalałymi z ludobójstwa Ormian w 1915 roku.
Trylogia Świadkowie to cykl trzech filmów dokumentalnych, których scenarzystą, reżyserem i producentem jest Jacob Michael Hagopian. W filmach Głosy z jeziora (2000), Niemcy i ukryte ludobójstwo (2003) i Rzeka spłynęła krwią (2009) wykorzystano wywiady filmowe z 400 osobami, które w 1915 roku przeżyły ludobójstwo Ormian lub były jego świadkami. Hagopian przedstawia kronikę zagłady przez Turków niemal całej populacji Ormian w dawnym Imperium Osmańskim, państwie bez demokratycznych tradycji, w którym łamanie praw człowieka było na porządku dziennym. Filmy dokumentują systematyczne działania tureckich liderów (takie jak deportacje do odległych zakątków pustyni w pobliżu Dajr az-Zaur oraz masakry i czystki etniczne nad Eufratem), których celem było unicestwienie Ormian w Imperium Osmańskim.