Pokaz filmu Pieśń pamięci w ramach Dnia Solidarności z Uchodźcami

15 października 2015

W ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Solidarności z Uchodźcami Instytut Grotowskiego zaprezentuje film dokumentalny Pieśń pamięci w reżyserii Nathalie Rossetti i Turiego Finocchiaro, poświęcony tradycji ormiańskiej pieśni liturgicznej i historii narodu ormiańskiego.
Pokaz filmu poprzedzi wprowadzenie Jarosława Freta.

Dzień 15 października 2015 w instytucjach publicznych, placówkach kultury, organizacjach pozarządowych i mediach został ogłoszony Dniem Solidarności z Uchodźcami. W tym dniu chcemy powiedzieć wszystkim, którzy uciekają ze swojej ojczyzny przed wojną, chaosem, głodem, pożogą i nędzą: „Jesteście u nas mile widziani!”. Bo Polska znana jest z gościnności i solidarności. Bo los uchodźcy i emigranta wpisany jest w naszą kulturę i historię. Bo potrafiliśmy i potrafimy okazać innym pomoc i współczucie.

Więcej informacji o Dniu Solidarności z Uchodźcami: http://uchodzcymilewidziani.com

O filmie Pieśń pamięci

Aby podtrzymać tradycję ormiańskiej pieśni liturgicznej, zagrożonej zapomnieniem, dwoje Ormian z diaspory ormiańskiej, Aram oraz Virginia Kerovpyan wraz z Jarosławem Fretem i międzynarodową grupą aktorów z Teatru ZAR z Wrocławia, wybierają się w podróż do miejsc, skąd ta sztuka się wywodzi, do Anatolii. W czasie wyprawy wychodzi na jaw bogactwo unicestwionej kultury i tragiczna historia zgładzonego narodu. Śpiew staje się wtedy źródłem prawdy, życiodajnym powiewem oraz językiem tworzenia.

To, co nas porywa w pracy nad filmami dokumentalnymi, to spotkania ze zwykłymi ludźmi i ich niecodziennymi opowieściami. Kiedy ich historie stają się wyzwaniem dla naszych przekonań, gdy przełamują bariery, uprzedzenia i stereotypy oraz pozwalają nam zobaczyć rzeczy inaczej, czujemy konieczność opowiedzenia o tym przez film. Chcemy z jak największą liczbą ludzi podzielić się dostępem do historii i naszego dla nich zdumienia. Opowieści, które zawierają element odrodzenia wpływają na nas szczególnie.
Nathalie Rossetti i Turi Finocchiaro

Więcej na temat filmu: www.singing-in-exile.com

Reżyseria Nathalie Rossetti, Turi Finocchiaro; koprodukcja Borak Films, CBA (Belgia), Les Productions du Lagon, PACA, Procirep and Angoa (Francja), touchFILMS, Odra Films, Teatr ZAR, Instytut Grotowskiego, Polski Instytut Sztuki Filmowej (Polska), stowarzyszeni producenci Andon Akayyan, Béatrice i Louise Mast.; 72’

Film dofinansowany ze środków Dolnośląskiego Funduszu Filmowego oraz funduszy Miasta Wrocławia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

Produkcja dofinansowana ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej