Witaj w moim domu

14 czerwca

{środa}
godzina 19:00
Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK
ul. W. Kilara 29

„Piasek – luźna skała osadowa, składa się głównie z ziaren kwarcu; czasem zawiera magnetyt, kasyteryt, a rzadziej złoty pył. Przekrój od 1/16 mm do 2 mm. (...) Piasek nie jest na pewno odpowiednim siedliskiem dla życia. Czy jednak nieruchomość jest absolutnie koniecznym warunkiem istnienia? Czy antagonizmy nie rodzą się właśnie dlatego, że staramy się trzymać jednego miejsca? Gdybyśmy zrezygnowali z przywiązania do jednego miejsca i poddali się ruchowi piasku, wtedy te antagonizmy stałyby się niemożliwe. (…).”.
Fragment książki Kobieta z wydm, Kōbō Abe

Spektakl powstał w oparciu o historię zapisaną w powieści Kobieta z wydm, autorstwa japońskiego pisarza Kōbō Abe. Inspiracją dla adaptacji stała się magiczna przestrzeń interakcji między bohaterami książki. Opowieść pisana na piasku, wyrażona językiem ciała, ruchu i gestu. Skupiona na historii więzi między kobietą i mężczyzną, lecz poza fabularnym i logicznym przebiegiem zdarzeń. Doświadczenie poza logiką i relacja, w swej własnej intymnej naturze. Spektakl Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm jest próbą przeniesienia widza w moment poza czasem, w myśl, że dostępna jest nam przestrzeń tylko tu i teraz. Subtelne interakcje, osadzone w przestrzeni sceny inspirowanej fotografiami Shōjiego Uedy, roztaczają również pejzaż emocjonalny. W którym momencie rodzi się więź? Jaką naturę ma ludzka potrzeba bliskości?

Twórcy spektaklu rozpoczęli swoje działania w ramach Studia Dwóch Ścieżek, uruchomionego w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu przy projekcie Body Constitution (2013-2016), skupionym wokół problematyki treningu aktora-performera. Działania grupy, prowadzonej przez dwóch liderów (Przemysława Błaszczaka i Jakuba Gontarskiego), dały również w efekcie mocny impuls do pracy artystycznej. Spektakl Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm w reżyserii Przemysława Błaszczaka jest naturalną konsekwencją metod wykorzystywanych w pracy studia oraz etapem domknięcia okresu wspólnej pracy z Karoliną Brzęk oraz Tomášem Wortnerem – współtwórcami spektaklu. Do pracy przy realizacji projektu przyłączyli się również: Anna Duda (dramaturgia) oraz Damian Borowiec (opracowanie muzyczne).

Projekt nie mógłby odbyć się bez opieki i wsparcia Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, wsparcia pozostałych członków Studia Dwóch Ścieżek (Agnieszki Rybak i Jakuba Gontarskiego) oraz uprzejmości Teatru Brama w Goleniowie, w którym zrealizowana została rezydencja twórcza na ostatnim etapie pracy oraz premiera spektaklu podczas Goleniowskich Spotkań Teatralnych Bramat we wrześniu 2016 roku.

Reżyseria: Przemysław Błaszczak,
Aktorzy: Karolina Brzęk, Tomáš Wortner,
Dramaturgia: Anna Duda,
Opracowanie muzyczne: Damian Borowiec,
Oświetlenie: Przemysław Błaszczak

Bilety w cenie: 20 zł bilet ulgowy, 30 zł bilet normalny. Wszystkie miejsca nienumerowane.
Więcej informacji o spektaklu i rezerwacjach na stronie