Zdaje się, że jestem już chyba na dobrej drodze…

27 października

{sobota} 19:00
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego

Ten głos mieszka tu od dwóch tysięcy lat. Zdaje się, że jestem już chyba na dobrej drodze. A przecież w ostatecznym rozrachunku wciąż nie uznaję tego świata, nie przyjmuję go, choć wiem, że istnieje, mimo to nie przyjmuję go wcale”.
Uwertura

Koncert składa się z pieśni zebranych przez Teatr ZAR podczas wypraw do Gruzji, Bułgarii, Grecji, na Sycylię i Korsykę. W wielogłosowe pieśni korsykańskich konfraterni wpleciono bułgarskie, rumuńskie, islandzkie i czeczeńskie wątki muzyczne. Wybrzmią także pieśni liturgiczne z prawosławnej republiki mnichów Atos. Szczególnie ważnym elementem jest muzyka Swanów, zamieszkujących najwyższą część Kaukazu, którzy przechowali w swej tradycji pieśni pogrzebowe zar, sięgające początków naszej ery i stanowiące najstarszą formę wielogłosu w Gruzji – a może na świecie. Zar, od którego grupa wzięła swą nazwę, to esencja tego koncertu.

Prezentowane pieśni są rozszerzoną wersją partytury muzycznej ze spektakli: Uwertura, Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie oraz Anhelli. Wołanie, tworzących zrealizowany w latach 2003–2009 tryptyk Ewangelie dzieciństwa. Jest on kulminacją dziesięcioletnich poszukiwań Teatru ZAR, działającego od 1999 roku. Ewangelie dzieciństwa miały swoją premierę w 2009 roku w Barbican Centre w Londynie, następnie prezentowane były m.in. USA, Hiszpanii, Indiach, Rumunii i we Włoszech. W październiku 2010 roku tryptyk uhonorowany został Wrocławską Nagrodą Teatralną.