Nigdy nie słyszałem podobnej ciszy

29 października

Spotkanie z Alessandrem Curtim i Jarosławem Fretem
{poniedziałek} 18:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

"Minęła północ. Nigdy nie słyszałem podobnej ciszy. Jakby ziemia była niezamieszkana."
Samuel Beckett

W sześćdziesiątą rocznicę pierwszego wystawienia Ostatniej taśmy Samuela Becketta rozpoczyna się trzydziestoletni projekt teatralny, o którym opowiedzą jego pomysłodawcy, Alessandro Curti i Jarosław Fret, twórcy spektaklu Ostatnia taśma.

Beckett zainspirowany słuchowiskiem, w którym Patrick Magee czytał fragmenty jego powieści Molloy, postanowił wykorzystać motyw nagrania w swoim najnowszym dziele. W 1958 roku Ostatnia taśma została zaprezentowana jako preludium do Końcówki. „Próbując wgryźć się w świat Krappa, proponujemy, aby przyjął on ciało aktora znacznie młodszego, niż zakładał Beckett…  Aktora, który przygotowuje się do kilku dekad spotkań z Krappem i już dziś nagrywa na taśmę swój głos, poddając się tej przekornej z początku i pociągającej obsesji, na której horyzoncie znajduje się cisza” – piszą w programie spektaklu Alessandro Curti i Jarosław Fret. Zgodnie z założeniem ich projektu przez trzydzieści lat Curti będzie prezentował spektakl Ostatnia taśma.

Twórcy chcieliby zaproponować współpracę aktorom z różnych tradycji teatralnych, tak samo jak oni starających się wniknąć w tekst Becketta, skupionych na poszukiwaniu i zrozumieniu architektury ciszy. Planują przygotować nagrania głosów, spotkania wokół dramatu, wreszcie prezentacje indywidualnych kreacji Ostatniej taśmy.
Praca nad ponownym odczytaniem Ostatniej taśmy towarzyszy projektowi „Back to Beckett”, w ramach którego wystawione zostaną jednoaktówki i sztuki telewizyjne Samuela Becketta w trzydziestą rocznicę jego śmierci w 2019 roku.